Rengeteget hallani arról, hogy mennyire fontosak a jó szokások, és ezzel abszolút egyet is tudok érteni, mégis egy kicsit más nézőpontból szeretném ezt most megközelíteni, mint ahogy általában olvashatsz róla. A viselkedésed, szokásaid meghatározzák, hogy mit tudsz elérni.
-
1. tévhit – a cél a cél
Általában azért alakítunk ki új szokásokat, hogy elérjünk valamit. Én mégis azt gondolom, hogy a szokások nem erről szólnak. Nem a cél a lényeg. Meglepődtél? Akkor miről szólnak? Arról, hogy milyen emberré akarsz válni. Ezért csináld, ne csak a célért! Döntsd el, hogy milyen emberré, kivé akarsz válni, majd minden egyes nap kicsi lépésekkel és cselekedetekkel bizonyítsd be magadnak, hogy olyan vagy! Nagyon sokan tudják, hogy mi a cél, amiért változtatni próbálnak az életükön. Szándékosan használom a „próbálnak” szót, mert a legtöbb változtatási szándék kudarcba fullad, nem véletlenül, de ez majd egy másik cikk témája lesz. Most maradjunk annál, hogy miért akarsz változtatni? Miért akarod ezeket a jó szokásokat? Milyen emberré akarsz válni? Amíg ezt nem tudod, addig a cél kevés lesz, és a legjobb szokás kialakítása sem fog rajtad segíteni. Miért? Mert lehet, hogy eléred a célt, majd ott leszel összezavarodva, hogy mást vártál, de nem is tudod, mit. Lehet, hogy az egódat egy ideig fényesíti a siker, de hidd el, ez nagyon rövid idő, és minél kisebb volt az erőfeszítés, amit ennek a célnak az elérésébe beletettél, annál kevésbé fog ez az érzés kitartani, annál rövidebb ideig tudod becsapni magad.
-
2. tévhit – a szokások korlátok
Sokan gondolják, hogy a rutinok, szokások bekorlátoznak, és szépen robotot csinálnak belőled. Épp ellenkezőleg! A szokások felszabadítanak. Nem kell állandóan kitalálnod, eldöntened, hogy mit csinálj! A szokások automatikusan működnek. Ha jó szokásaid vannak, akkor azok felemelnek, sajnos azonban a rossz szokásaid meg elviszik az energiádat. Minden reggel egy bizonyos mennyiségű kognitív sávszélességgel rendelkezünk, és nem mindegy, hogy az mire megy el a nap folyamán. A rutinok megkímélik ezt a kapacitást, mert nem kell rajta gondolkodnod, egyszerűen csak csinálod. Megmarad a kreatív, alkotó energiád, persze csak akkor, ha nem pazarlod el másra, pl. telefonnyomkodásra, social médiára…
-
3. tévhit – 21 nap alatt lehet elsajátítani egy új szokást